15 лютого, 2016

Життя для народу, всі сили йому


Муса́ Джалі́ль (справжнє ім'я Мустафа Мустафаєвич Залілов, тат. Муса Мостафа улы Җәлил, *2 лютого 1906, Мустафіно, нині Оренбурзька область РФ — †25 серпня 1944, Берлін) — татарський поет.
Відповідальний секретар правління Спілки письменників Татарстану.
Воїн легіону «Ідель-Урал».
Цикл віршів «Моабитські зошити» має антигітлерівську, але не антинімецьку спрямованість. Саме ці вірші нарочито високо підносилися сталінською пропагандою. Вони мали засвідчити нібито каяття Муси Джаліля за перебування в легіоні «Ідель-Урал», хоча підтверджень цьому немає. Бо він ніколи не полишав легіону «Ідель-Урал» і був страчений як його солдат.
Аби нейтралізувати контарверсійну постать Муси Джаліля в очах татарської спільноти, сталінська пропаганда вдалася до парадоксального кроку: замість наклепів та засуджень зрадника — шалена героїзація Джаліля, аж до присвоєння йому посмертно звання Героя Радянського Союзу. Проте після розвалу СРСР у Татарстані почали відкрито говорити про «альтернативний шлях» Джаліля — і як антисталініста, і як антинациста.
У татарському суспільстві досі існують різні трактування творчості та біографії поета, зокрема робиться акцент на його добровільному перебуванні на службі в німецькому Вермахті, а участь у підготовці заколоту рахуються як самостійний вчинок воїна-татарина, а не як акція в інтересах СРСР. Своєрідний каталог подібних версій відтворено в літературній формі у п'єсі «Барбаросс инкыйразы» («Провал плану Барбаросса»), оприлюдненої в журналі «Мирас» (Спадок). Авторів п'єси уряд РФ переслідує кримінально, намагаючись не випустити із пляшки Джина татарського гуманізму — антисталінського та антинацистського водночас.
У Казані М. Джалілю встановлено пам'ятник. Його твори включені до сучасних шкільних програм з татарської літератури.

 
Запрошуємо до читальної зали №2 переглянути книжкову виставку "Життя для народу, всі сили йому".

Немає коментарів:

Дописати коментар