29 грудня, 2014

З наступаючим Новим роком!

Незабаром Новий рік переступить Ваш поріг

Для будь-якого народу Новий рік - це час, коли, озираючись на прожиті 365 днів, люди оцінюють своє життя, будують плани на майбутнє.
До свята бібліотека підготувала святкові виставки та прикрасила всі підрозділи незвичними ялинками, стінгазетами та різними поробками.
Завітайте до бібліотеки і перегляньте святкові книжкові виставки:
  • читальна зала 1 "Зимова казка зачарує";
  • читальна зала 2 "Снігова феєрія";
  • читальна зала 3 "Знову казка прийшла новорічна";
  • читальна зала 4 "Прийшли до нас три свята в гості";
  • науковий абонемент "Новорічний калейдоскоп";
  • абонемент художньої літератури "Тихо падає на землю білий сніг".
Як святкують Новий рік у нас, ми знаємо. А хочете дізнатись, як його святкують в інших країнах?
Кожен житель Австрії вважає найбільшим благом для себе почути у новорічну ніч у Відні урочистий звук "Дзвону миру", що встановлений на соборі святого Стефана. Тому на Соборній площі 31 грудня збираються тисячі людей. А ще доброю прикметою вважається зустріти сажотрус, доторкнутися до нього і вимазатися. Кажуть, що це приносить свято.
В Аргентині службовці різних закладів в останній робочий день року, що минає, викидають з вікон старі календарі, непотрібні відомості і бланки. У діловій частині Буенос-Айреса вже до полудня тротуари і проїжджа частина вкриваються пухким шаром паперу. Але не обходиться і без казусів. Якось, співробітники однієї з газет у розпалі свята викинули за вікно весь архів...
У Бразилії на піску океанських пляжів 31 грудня запалюють тисячі свічок. Жінки кидають пелюстки квітів у воду. На невеликих дерев'яних плотах запалюють багаття і товсті воскові свічки. Туди ж кладуть різноманітні наїдки : фрукти, рис, солодощі, а також парфуми і мило, гребінці і дзеркальця. Це - подарунки могутній Ієманжі - грізній богині моря, покровительці моряків і подорожніх.
Із настанням сутінків у в’єтнамських парках, садах чи на вулицях розводять багаття. Цієї ночі люди забувають усі суперечки, прощають всі образи. На новорічному столі має бути багато страв, особливо пиріг з клейкого рису з начинкою з м'яса, гороху, цибулі, численних спецій. Цій страві понад дві тисячі років і символізує вона щедрість і плодючість землі.
У Гвінеї в день Нового року заведено водити вулицями слонів, які символізують багатство й міць. Процесія супроводжується танцями, піснями, іграми.
У Греції існує звичай, за яким рівно опівночі голова сім'ї виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Якщо його зерна розлетяться по двору - у новому році сім"я житиме щасливо. Вирушаючи у гості, греки приносять з собою як подарунок покритий мохом камінь і залишають його у кімнаті господаря зі словами : "Нехай гроші господарів будуть такими ж важкими, як цей камінь.
В Ірландії увечері напередодні Нового року двері всіх будинків відчиняються навстіж. Кожний бажаючий може увійти у будь-який будинок і стане там бажаним гостем. Господарі посадять його на почесне місце, пригостять келихом хорошого вина та почастують найсмачнішими стравами. Гість не забуде при цьому сказати : " За мир у цьому домі і в усьому світі!". О пів на дванадцяту ірландці виходять на центральну площу міста, співають, танцюють, веселяться.
В Ісландії у новорічну ніч прикрашали вогнями священний ясен. А звичай запалювати на ялинці свічки походить від жертвопринесення духам. За сотні років до християнства воскові свічки запалювали на честь богів у язичницьких храмах. Культ свічок перегукувався з поклонінням вогню, а вогонь майже всі народи наділяли надприродною силою : вогнем відганяли диких звірів і злих духів, вогнем намагалися уласкавити духів добрих.
У Колумбії перед настанням Нового року з будинків виносять всі старі речі і спалюють. Крім того, тут вважається,що без стрілянини, феєрверків і залпів свята бути не може! Колумбійці виготовляють ляльок, що символізують Старий рік і носять їх на довгих палках, читаючи смішні заповіти. Потім цих ляльок спалюють. Вважається, що таким чином Старий рік, оповитий димом та полум'ям, розлітається, поступаючись дорогою Новому.
На Кубі перед Новим роком усі наповнюють келихи водою, а коли годинник б'є дванадцять, виливають її через відчинені вікна на вулицю. У такий спосіб всі бажають Новому рокові світлого та ясного, як вода, шляху. У перші секунди Нового року, що тільки-но наступив, належить їсти виноград : за дванадцять ударів годинника треба проковтнути дванадцять ягідок - і тоді вже щастя неодмінно супроводжуватиме тебе всі дванадцять місяців.
У Камбоджі Новий рік святкують три дні, і новорічний стіл ставлять обов’язково біля вікна, бо святкове частування призначене не лише для господарів та гостей, але й для Діда Спеки.
У Мексиці за тиждень до Нового року влаштовуються танці. При цьому на мотузку, що гойдається підвішують пінату - глиняний глечик, розписаний зображеннями тварин і казкових потвор. У цей глечик складено різноманітні солодощі та подарунки. Вважається, що найщасливішим у новому році буде той, хто із зав’язаними очима розіб'є пінату палицею.
Норвезькі діти чекають у новорічну ніч дарунків від кози. У цій країні коза займає привілейоване положення. Бо легенда розповідає, що норвезький король Олаф ІІ одного разу врятував поранену козу. Тварину доставили у палац, вилікували і відпустили. На знак подяки вона щоночі приносила рятівнику рідкісні цілющі рослини. Тому їй діти готують святкові гостинці, які кладуть у свої черевики. На ранок натомість малюки знаходять новорічні ласощі.
У Непалі Новий рік зустрічають зі сходом зорі, і зустрічати його можна тричі на рік, оскільки літочислення у цій країні ведеться за трьома календарями. За місячним календарем - у ніч повного місяця - непальці розпалюють великі вогнища і скидають у них старі непотрібні речі. На другий день настає Свято фарби, коли фантазія і веселощі непальських мешканців нестримні. Вони розмальовують себе та один одного такими вигадливими узорами та малюнками, що просто дивуєшся. А потім усі ці натовпи розмальованих веселунів ходять по вулицях, пустуючи, наспівуючи та пританцьовуючи. До будинків заходять ненадовго - лише скуштувати святкове частування, а потім ідуть веселитися далі.
У Панамі, щойно годинник проб'є північ, починають оглушливо дзвонити дзвони на всіх пожежних каланчах, завивати сирени, гудіти автомобілі. Самі панамці - і діти, й дорослі - у цей час щосили кричать та б'ють у все, що потрапило під руку. А весь цей шум, галас та грюкіт чиниться для того, щоб "задобрити" Новий рік.
У мешканців Тибету існує цікавий новорічний звичай: господарки печуть багато пиріжків із різним начинням і роздають ії знайомим і незнайомим. Чим більше роздаси - тим багатшим будеш у новому році.
У південних селищах Франції існує такий теплий і простий звичай : перша господиня, яка набирає вранці Нового року воду з джерела, залишає там булочку власного приготування. Друга господиня бере цю булочку і на її місце кладе свою. Таким чином всі господині селища обмінюються хлібом, випеченим для ближнього.
А от коли стрілки годинника наближаються до 12 години, господар будинку в Шотландії мовчки відчиняє двері і тримає їх відчиненими до останнього удару :у такий спосіб він випускає Старий рік і впускає Новий. Гості приносять шматочки вугілля, кидають їх у сімейний камін і бажають, щоб вогнище у цьому каміні палало якнайдовше.
Новий рік в Японії триває аж 7 днів! У кожному японському домі на Новий рік з'являється 3 гілки : бамбукова - щоб так само швидко виростали діти, сливова - щоб усі члени сім'ї жили так само довго, як сосна. У ці дні заборонено промовляти неприємні слова, не можна говорити про смерть, демонів і деяких тварин : лисицю, дракона, тигра, змію. Якщо діти випадково порушать якусь із словесних заборон, батьки витирають їм рота приготованою заздалегідь ритуальною тканиною.






22 грудня, 2014

Великий Карл


Карл Па́влович Брюлло́в (до 1822 року — Брюлло; *12 (23) грудня 1799 — †11 (23) червня 1852) — російський художник, професор Петербурзької академії мистецтв (з 1836). Походив із родини Брюлло. Брат скульптора Олександра Брюллова.
Автор картин на історичні теми, жанрових акварелей і портретів діячів культури.
У Брюллова вчилося багато художників-реалістів, зокрема українських — Іван Сошенко, Дмитро Безперчий, Тарас Шевченко та інші.
Цікаві факти
  • Портрет поета Василя Жуковського розіграли в лотерею й виручили 2500 рублів, за які викупили з кріпацтва Тараса Шевченка.
  • Раніше його прізвище писали як Брюлло, що доводило чужоземне походження родини, яка оселилася в Петербурзі. За легендою, після створення картини «Останній день Помпеї» цар Микола І вельможно додав до прізвища літеру «В», аби вона сповіщала іноземцям про підданого з Російської імперії і нагадувала російські прізвища. Так художник став БрюллоВим. Насправді, це сталося раніше — ще 1822 року, коли випускник академії Карл Брюлло вперше відправлявся за кордон.
  • У художника і царя склалися погані відносини. Коли той натякнув про бажання мати портрет пензля Брюллова, той довго зволікав. Але час настав і художник прибув у палац. Цар сильно запізнився і художник полегшено покинув палац, бо отримав право не писати небажаний портрет, замовлення на який йому нав'язали силоміць. Портрет так і не був створений.
  • Життя в Петербурзі не склалося. Погіршилися і відносини з аристократами. Життя в столиці нічим не нагадувало улюблену Італію. Розчарований, ображений художник випрохав дозвіл виїхати в Італію знов.
За легендою, він доїхав до кордону і зняв увесь свій одяг і викинув його. На запити відповів, що не хоче брати в Італію навіть пилюку батьківщини-мачухи.

Запрошуємо до читальної зали №2 переглянути виставку-вернісаж "Великий Карл".

Співробітники бібліотеки пройшли курси підвищення кваліфікації


З 15 по 19 грудня двадцять співробітників нашої бібліотеки пройшли курси підвищення кваліфікації Інституту післядипломної освіти НАКККіМ.
Курси проходили на базі науково-технічної бібліотеки ПолтНТУ, яка є обласним методичним центром бібліотек ВНЗ ІІІ – ІV рівнів.
Тема курсів - "Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та інновативної діяльності бібліотек".
Сьогодні відбулося урочисте вручення свідоцтв державного зразка слухачам курсів.






Співробітники бібліотеки щиро вдячні лекторам, організаторам і звичайно колегам з інших бібліотек.

19 грудня, 2014

День святого Миколая



Хай Миколай у вишиванці
Розбудить подарунком вранці,
І принесе у Вашу хату
Добробут, радості багато.
Розбудить приспані надії,
Зернятко щастя хай посіє.
Зігріє гумором, любов'ю,
І принесе усім здоров'я!!!

19 грудня – День святого Миколая, захисника дітей та дорослих, які вірять у диво.
Так, як пощастило святому Миколаєві, здається, не пощастило жодному іншому святому. Цей чоловік, який народився ще в III столітті, не залишає світ живих і досі. Його пам'ятають! До іконописних зображень Ніколауса — єпископа в малоазійській провінції Римської імперії Лікія (тепер турецька провінція Мугла), звертаються з молитвами дорослі. А діти люблять його практично як казкового персонажа, котрий, однак, цілком реально приносить їм однієї чарівної зимової ночі дарунки.
Хто такий святий Миколай?
Миколай жив в кінці ІІІ на початку IV століття. Довгий час був єпископом у Мирах в провінції Лікія у Малій Азії. Помер близько 345 року. Усе своє життя присвятив справі милосердя. Тож ще за життя його називали батьком сиріт, удів і бідних. Після смерті він прославився даром творення чудес, і тому його стали називати великим чудотворцем. Чуда були якраз головною причиною поширення його швидкого й широкого культу.
Чудеса святого Миколая
За легендами, святий Миколай зробив багато добрих справ для людей, які, незважаючи на негаразди та біди, усім серцем вірили в диво. Святий Миколай таємно приносив у будинки бідних людей одяг, їжу, іграшки для дітей, ліки для хворих.
В Україні культ святого Миколая з’явився разом із християнською вірою. У численних народних переказах Миколай боронить людей від стихійного лиха. Найбільше він опікується тими, хто перебуває у плаванні, тому чорноморські рибалки, виходячи на промисел, брали з собою образ Миколая... У давнину — святий Миколай також виступав як заступник перед небезпеками із степів. В Україні на честь святого Миколая збудовано багато храмів. Відомі його чудотворні ікони. Надзвичайно шанували цього угодника Божого запорізькі козаки.
Свято Миколая відзначалося з давніх-давен. На Західній Україні до цього дня випікають спеціальне печиво — "миколайчики", які кладуть дітям під подушки разом з іншими подарунками. На сході кроплять свяченою водою стайні, клуні, худобу. І саме після зимового Миколи розпочинався в Україні веселий "сезон" вечорниць — час веселощів, пісень, жартів, кохання і сватання.



Запрошуємо до наукового абонементу переглянути книжкову виставку "Миколаю, прийди до нас з Раю".

12 грудня, 2014

Гори – це пам’ятники природи


11 грудня відзначається Міжнародний день гір (International Mountain Day), встановлений за рішенням 57-ї Генеральної Асамблеї ООН у січні 2003 року, – повідомляє Альманах визначних подій.
Генеральна Асамблея ООН закликала міжнародне співтовариство організовувати в цей день заходи на всіх рівнях з метою пропаганди значення стійкого розвитку гірських регіонів. У відповідній резолюції відзначена особлива актуальність дій, спрямованих на стійкий розвиток гірських регіонів.




Запрошуємо до абонементу наукової літератури переглянути книжкову виставку "Гори – це пам’ятники природи".

11 грудня, 2014

Василь Симоненко: погляд крізь час і простір


Сьогодні в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка розпочала свою роботу Всеукраїнська науково-практична конференція «Василь Симоненко: погляд крізь час і простір», яка присвячена 80-річчю від дня народження поета.







Бібліотека підготувала книжкову виставку "Завжди серед нас".

10 грудня, 2014

Міжнародний день прав людини


10 грудня святкують Міжнародний день прав людини. Це свято було засноване 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Двома роками раніше ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини.
Зокрема, засновники цього свята висловлювалися за розширення прав людини, активну пропаганду ідей рівноправності, соціальної відповідальності та взаємодопомоги. У цей день, зазвичай, згадують про механізми досягнення безпеки в суспільстві й зусиллях світового співтовариства щодо виховання підростаючих поколінь у дусі дотримання прав людини.
Головна мета свята — торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного.



Запрошуємо до читальної зали №4 переглянути книжкову виставку "Правова освіта в школі".

Його величність ФУТБОЛ


10 грудня шанувальники найпопулярнішої гри у світі відзначають Всесвітній день футболу. Організація Об'єднаних Націй ухвалила рішення про появу свята у зв'язку з постійно зростаючим інтересом людей різного віку й різних національностей до цієї захоплюючої гри.
За даними істориків, у футбол грали ще в Стародавньому Китаї. Перші згадки про цю гру датуються другим тисячоліттям до нашої ери. Тоді футбол називався «цу чю» (у перекладі — «штовхати ногою»). Точний час появи футболу неможливо встановити, оскільки «цу чю» був лише попередником нинішнього футболу, як і саксонська гра з м'ячем, яка була популярна у 8 столітті нашої ери.

Однак сучасним поціновувачам «гри мільйонів» абсолютно все одно, коли був зіграний перший футбольний матч. Адже для багатьох сучасних людей футбол став стилем життя, професією або головним захопленням у житті. Всесвітній день футболу об'єднує всіх їх. Зазвичай 10 грудня проводяться товариські зустрічі професійних команд, збірних країн, регіонів, міст і шкіл. Серед найцікавіших зустрічей можна назвати зустрічі ветеранських складів найпопулярніших клубів у кожній країні.


Запрошуємо до читальної зали №1 переглянути книжкову виставку "Його величність ФУТБОЛ".

05 грудня, 2014

День Збройних Сил України



6 грудня відзначається День Збройних Сил України. Це свято з'явилося завдяки відповідній постанові Верховної Ради, якою в 1993 році була відзначена річниця ухвалення закону «Про Збройні Сили України».
Зазвичай, у цей день всіх солдатів строкової та контрактної служби, а також офіцерський склад вітає президент країни та міністр оборони.
Формально українська армія була заснована в 1991 році — після розпаду Радянського Союзу. Протягом двох десятиліть велося постійне реформування армії країни, оскільки Збройні Сили України завжди прагнули до інтеграції в європейське демократичне співтовариство та військово-політичний блок НАТО.
В цей день всі громадяни країни висловлюють свою повагу українським солдатам та офіцерам, які на сході України в важких нелюдських умовах боронять мирне життя українців. Також згадуються українські воїни-миротворці, які у складі багатьох місій ООН стоять на сторожі миру і порядку в зарубіжних країнах та своєю доблесної службою за кордоном створюють мужній образ українського солдата і сміливо виконують бойові завдання в гарячих точках по всьому світу.



Запрошуємо до читальної зали №4 переглянути книжкову виставку "Є така професія – Батьківщину захищати".

04 грудня, 2014

День інформатики


4 грудня 1948 р. зареєструвано винахід Ісааком Бруком і Баширом Рамєєвим цифрової електронно-обчислювальної машини (ЕОМ), з чого, власне, і розпочалася радянська інформатика.
Наприкінці 1940-х років член-кореспондент АН СРСР по Відділенню технічних наук Ісаак Брук зацікавився публікаціями про цифрові обчислювальні машини. У серпні 1948 року спільно зі своїм співробітником молодим інженером Баширом Рамєєвим (відомим конструктором обчислювальної техніки, творцем серії "Урал") він представив проект автоматичної обчислювальної машини. У жовтні того ж року ними були детально представлені опрацьовані пропозиції з організації в Академії наук СРСР лабораторії для розробки і будівництва цифрової обчислювальної машини.
4 грудня 1948 року Державний комітет Ради міністрів СРСР з впровадження передової техніки в народне господарство зареєстрував за номером 10475 винахід І. С. Бруком та Б. І. Рамєєвим цифрової електронної обчислювальної машини.
Це перший офіційно зареєстрований документ, що стосується розвитку обчислювальної техніки в СРСР.



Запрошуємо до читальної зали №3 переглянути книжкову виставку "Сучасний урок інформатики".

01 грудня, 2014

Всесвітній день боротьби зі СНІДом


1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема.
Чума 21-го століття, як часто сьогодні називають СНІД, була офіційно відкрита 5 червня 1981 року в Центрі контролю захворювань Сполучених Штатів Америки. Синдром набутого імунодефіциту в останні десятиліття поширюється зі швидкістю епідемії.
Вперше цей день відзначався 1 грудня 1988 року. Таке рішення затвердили на міжнародній зустрічі міністрів охорони здоров'я, які обговорювали необхідність обміну інформацією щодо ВІЛ-інфекції та СНІДу.
Сьогодні зусилля багатьох держав спрямовані на профілактику поширення захворювання. Заходи, що традиційно проводяться в цей день, традиційно відбуваються із символом — Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур. У 1991 році цей символ був використаний вперше. Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.
Запрошуємо переглянути книжкові виставки:


  • читальна зала №1 "ВІЛ/СНІД: знання і розуміння";


  • читальна зала №4 "ВІЛ/СНІД: реалії сьогодення".

21 листопада, 2014

День гідності та свободи


Сьогодні, 21 листопада, Україна відзначає День гідності та свободи.
Декілька днів тому Президент України Петро Порошенко підписав Укази про відзначення щорічно 21 листопада Дня гідності та свободи, 22 січня – Дня соборності України.
«Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004 року, який був Святом Свободи, і Революція 2013 року, Революція Гідності. Це був надзвичайно важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи. Мені, як Президенту України, залишається лише документально засвідчити це і підписати Указ про День гідності та свободи, який українці віднині і навіки будуть відзначати 21 листопада», – сказав Глава держави.
Революція гідності – національно-патріотичні, протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.
Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації в Києві вночі 30 листопада. В результаті протести привели до зміни влади в країні.

Бібліотека підготувала книжкову виставку "Поважаймо себе, щоб поважали нас".

20 листопада, 2014

Всесвітня бібліотека науки



10 листопада ЮНЕСКО відкрила Всесвітню бібліотеку науки - новий безкоштовний науково-освітній онлайн-ресурс, призначений для глобального співтовариства користувачів.
Бібліотека, розташована за адресою http://www.nature.com/wls і розроблена завдяки спільним зусиллям ЮНЕСКО, видавництва Nature Education та компанії «Рош», покликана надати доступ до останньої наукової інформації студентам у всьому світі, зокрема в неблагополучних регіонах, і дати їм можливість обмінюватися досвідом і отримувати знання за допомогою обговорень з однолітками в загальному середовищі навчання.
Всесвітня бібліотека науки містить численні наукові ресурси, у тому числі понад 300 статей високої якості, 25 електронних книг і більше 70 відеозаписів, створених видавцями самого цитованого в світі наукового журналу Nature. Крім того, це сучасна цифрова платформа, яка грає роль общинного центру навчання. Користувачі можуть відвідувати заняття, створювати групи і встановлювати зв'язок з іншими учнями.
Мета Бібліотеки полягає головним чином у наданні студентам у всьому світі доступу до навчання в галузі наук допомогою:
• Сприяння забезпеченню рівних можливостей у навчанні. Бібліотека відкрита для всіх безкоштовно. Завдяки їй учні зможуть отримати доступ до високоякісних освітніх матеріалами незалежно від їх географічного положення та фінансових умов. ЮНЕСКО має намір приділяти особливу увагу навчанню викладачів та учнів в найменш розвинених країнах тому, як користуватися Бібліотекою, що дозволить прискорити процес вивчення наук в неблагополучних регіонах.
• Підвищення якості викладання і навчання. Викладачі зможуть знайти в Бібліотеці конкретні поради про те, як пояснити складні наукові поняття, а студенти отримають доступ до численних ресурсів, які дадуть їм стимул до навчання і доповнять їх знання. На веб-сайті Бібліотеки міститься пошукова база даних з рецензованих змістом.
• Зміцнення освіти в галузі наук. Наукове розуміння є основою сталого розвитку та готує учнів до професійної діяльності.
• Сприяння використанню відкритих освітніх ресурсів. Ресурси Бібліотеки знаходяться у відкритому доступі. Їх можна адаптувати і використовувати в освітніх або некомерційних цілях. В основі створення Бібліотеки лежить ідея про те, що освітні ресурси і наукові знання повинні бути безкоштовними і доступними для всіх.
• Об'єднання спільнот учнів і вчителів. Всесвітня бібліотека науки - це більше, ніж просто бібліотека. Це динамічний ресурс, що дозволяє користувачам взаємодіяти один з одним, адаптувати процес навчання до своїх потреб, задавати питання і отримувати на них відповіді, а також взаємодіяти з іншими користувачами під час вивчення наукових понять. Бібліотека сприяє обміну знаннями та спільного навчання.

Тоталітарна спадщина

Бо можна плоть потлілу воскресити,
а душу, душу винищену – ні!
(Василь Барка)

Тоталітаризм – це система насильницького політичного панування, що характеризується повним підкоренням суспільства, його економічного, соціального, ідеологічного і, навіть, повсякденного життя владою пануючої еліти, організованої у військово-бюрократичний апарат.
Для тоталітарних режимів характерна наявність ідеології, тобто комплексу ідей, що обґрунтовують право цих режимів на панування в усіх сферах суспільного життя. Оскільки тоталітарний режим вважає себе втіленням і істини, і блага, то будь-яка інша думка, будь-яке інакомислення розглядаються як зло, що підлягає знищенню. В політичній сфері цьому відповідає монополізація влади. Влада опиняється в руках однієї партії, а сама партія – під владою одного лідера – вождя, фюрера, дуче. Відбувається об’єднання правлячої партії з державним апаратом, забороняються всі інші політичні партії та суспільні організації, не підпорядковані правлячій партії, різко зменшується роль права, закону. Збереження й зміцнення тоталітарного режиму неможливе без насильства, тому для нього характерне використання терору, як засобу внутрішньої політики. Отже, сталінський і гітлерівський режими – типові приклади тоталітаризму.
Через реалізацію людиноненависницьких доктрин було злонавмисно приречено на смерть стільки беззахисних людей, що це справедливо накладає на ХХ ст. тавро мегасмерті. Вину за більшість політично мотивованих вбивств несуть четверо: Гітлер, Ленін, Сталін, Мао. Кожен з них втілював доктрину, згідно з якою фізичне знищення не лише особистих противників, а й цілих категорій людей, яких визначали за расовою чи класовою належністю, вважалося корисним для суспільства.
З вини Леніна, який керував масовими екзекуціями під час громадянської війни і після неї, розпочав масові вбивства в ГУЛАГу і з жорстокою байдужістю влаштував голодомори, загинуло близько 6-8 млн. людей. Згодом це число майже потроїв Сталін. Згідно з мінімальними оцінками він знищив не менше як 20 млн., можливо, навіть 25 млн. людей. З них тільки у 1937-38 рр. було розстріляно 1 млн. і ще 2 млн. померли у таборах. Крім того, 1 млн. було страчено у попередній період сталінського керівництва.
Декілька мільйонів радянських людей померли під час колективізації і штучного голодомору 1930-х років (зокрема, як мінімум 5 млн. українців стали жертвами голодомору 1932-1933 рр., а близько 1,2 млн. українських селян померли в таборах).
Близько 1 млн. військовополонених (німці, японці, румуни, угорці, фіни, італійці, поляки (з 180 тис. вижило 40 тис.) загинуло у сталінських таборах.
Після 1945 р. сталінські методи використовувались по всій Східній Європі. У кожній маріонетковій державі було створено концтабори, насправді – табори знищення, в яких прирікали на смерть ворогів нового режиму. Так загинули десятки тисяч людей.
Там, де активний опір утвердженню комунізму був найсильніший, як, скажімо, в Західній Україні, Польщі, Литві і в частині Югославії, здійснювалися масові вбивства, а після цього – широкомасштабна депортація місцевого населення, підозрюваного у допомозі Опору. Тільки-но Радянська Армія витіснила німців з Польщі, як НКВС та його комуністичні маріонетки виявили особливу жорстокість у знищенні польського антинацистського підпілля, оскільки під час Другої світової війни воно було найорганізованішим рухом Опору в Європі і могло стати загрозливим бар’єром на шляху комуністичного правління.
Оскверненням моралі є те, що після масштабного викриття сталінських злодіянь у колишньому радянському блоці не постав перед судом за вчинені злочини жоден функціонер сталінської таємної поліції, начальник концтабору, кат чи виконавець вироків. Тим часом і до сьогодні колишні нацистські військові злочинці зазнають покарання за скоєне проти людства.



У читальній залі №2 розміщено книжкову виставку "Тоталітарна спадщина" яка розкриває злочинну сутність тоталітарного режиму часів СРСР.

17 листопада, 2014

Міжнародний день студента



Кожен, хто був студентом, згадує ці роки з радісним трепетом. Відчайдушна юність, коли найбільша проблема — сесія що насувається , а сама очікувана дата — День студента. Причому пригадується, як правило, не стільки саме навчання, скільки перший серйозний роман, веселі посиденьки з друзями, смішні випадки з життя…
Студентство — особлива каста. Студенти з різних країн чудово знайдуть спільну мову один з одним, незважаючи на мовні бар'єри. Студентські традиції — як серйозні, так і кумедні — дуже схожі і в Києві, і в Сорбонні, і в Оксфорді. Навіть своє «персональне» свято — Міжнародний день студента 17 листопада — студенти всього світу святкують саме в цей день.
Незважаючи на те, що студентська молодь відрізняється веселою, і навіть у якійсь мірі буйною вдачею, це свято має сумну передісторію. 28 жовтня 1939 празькі студенти вийшли на демонстрацію на честь річниці утворення своєї держави. Нагадаємо, що Чехословаччина на той час була окупована німцями, які поставилися до цього заходу без особливого пієтету. Проти демонстрантів виступили регулярні війська, в результаті зіткнень загинув студент-медик Ян Оплетал. Його похорони, які відбулися 15 листопада, дали поштовх до нових акцій протесту. 17 листопада були заарештовані і відправлені до концентраційного табору більше 1200 студентів. 9 осіб страчені без суду. А через два роки в Лондоні на зустрічі студентів з різних країн було вирішено вважати 17 листопада Міжнародним днем солідарності студентів . Зараз пафосні слова про міжнародну солідарність залишилися тільки в офіційних паперах, а в народі свято називають просто: День студента.




Запрошуємо до наукового абонементу переглянути книжкову виставку "Студентські будні".

16 листопада, 2014

Всесвітній день пам'яті жертв ДТП

Кожну третю неділю листопада в світі проходить Всесвітній день пам'яті жертв ДТП.
Подія бере свій початок в Англії в 1993 році, а з 2005 року, під егідою ООН, проходить по всьому Світу .
Цей день присвячується пам'яті багатьох мільйонів загиблих і травмованих в ДТП, висловом співчуття їхнім родичам і близьким, а також вдячності службам порятунку, охорони здоров'я та співробітникам ДАІ, які постійно стикаються з проблемами травматичних наслідків смертей і каліцтв внаслідок ДТП .


Цей спеціальний День пам'яті заснований у відповідь на велику потребу жертв дорожньо-транспортних пригод, яка полягає в доведенні до загального відома інформації про їхні втрати і горе .
Даний день задуманий також як суттєвий інструмент для урядових і неурядових організацій, діяльність яких охоплює опередження ДТП і ліквідацію їх наслідків, оскільки у цей день створюється можливість продемонструвати масштаби проблеми смертності та інвалідності , заподіяних в їх результаті, а також необхідність термінових спільних зусиль щодо запобігання повторення трагічних подій даного типу.

Читальна зала №1 підготувала книжкову виставку "Я – учасник дорожнього руху".

14 листопада, 2014

Студенти-журналісти здійснили віртуальну екскурсію до фонду рідкісної книги Наукової бібліотеки університету


Наукова бібліотека Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка традиційно проводить велику роботу в напрямі популяризації книги як унікального цивілізаційного феномену, активно впроваджуючи доктрину пошанного ставлення до книги в навчально-виховний процес.
Так, 11 листопада 2014 року в рамках вивчення дисципліни «Основи видавничої справи та редагування» студенти ІІ курсу (спеціальність «Журналістика») факультету філології та журналістики здійснили віртуальну екскурсію фондами рідкісної книги Наукової бібліотеки вишу, яку для майбутніх фахівців у галузі соціальних комунікацій провела завідувачка відділу рідкісної книги Ірина Швидун. Протягом останніх п'ятьох літ Ірина Володимирівна на запрошення доцента кафедри журналістики Гліба Кудряшова влаштовує цікаву презентацію особливо цінних для вітчизняної науки, освіти та культури документів основного бібліотечного фонду. Провідний фахівець у галузі збереження та експонування рідкісних видань не лише розповіла студентам про наявні у фондах бібліотеки рідкісні видання та про їхню книжкову долю (почасти вельми трагічну й непередбачувану), а й показала деякі без перебільшення безцінні книги з окремих меморіальних колекцій, з оригінальними автографами та старовинними екслібрисами.
По завершенні нестандартного практичного заняття, присвяченого співпраці видавців та бібліотечних установ, Ірина Швидун відповіла на численні питання студентів-журналістів та запросила їх активно користуватися фондами бібліотеки для творчості й написання наукових робіт. У свою чергу студенти подякували пані Ірині за цікаву розповідь та в її особі привітали колектив бібліотеки вишу зі 100-літтям від дня заснування книгозбірні, яка є ровесницею Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, який цьогоріч на державному рівні відзначив знаковий ювілей.

13 листопада, 2014

Міжнародний День логопеда


Професійне свято логопедів – «Міжнародний День логопеда» відзначається 14 листопада. Помилково вважати, що вчитель-логопед працює над виправленням тільки неправильної вимови звуків. Корекція звуковимови – це тільки верхівка айсберга. Логопед працює з усіма порушеннями мовлення: загальним недорозвиненням мовлення; її відсутністю, порушеннями голосу, темпу і тембру мови, мовними відхиленнями внаслідок патології центральної нервової системи. На жаль, багато хто про це недостатньо обізнані і недооцінюють важливість своєчасної логопедичної допомоги. Рання діагностика мовленнєвих відхилень є запорукою успішних логопедичних занять.
За даними статистики, на жаль, число мовних розладів зростає з року в рік, у зв’язку з цим актуальність проблем корекції мовних порушень у дітей вже приймає глобальний характер.
Процес коригування мовлення у дитини – тривалий шлях, який вимагає величезного терпіння його батьків і близьких, дисципліни з боку самої дитини. Однак тільки цей важкий шлях може призвести до позитивних результатів і успішного навчання в школі. Пам’ятайте – за результатом завжди стоять конкретні люди – вчителі-логопеди.

Запрошуємо до читальної зали №1 переглянути книжкову виставку "Логопедична скарбничка".

Чародій сміху Остап Вишня


Оста́п Ви́шня (Губенко Павло Михайлович, * 1 (13) листопада 1889, хутір Чечва, Сумська область — † 28 вересня 1956, Київ) — український письменник, новеліст, класик сатиричної прози ХХ ст.
Митець самобутній і неповторний, він формувався і зростав на ґрунті народного життя і своїм словом успішно слугував утвердженню добра. Творчість його надихалась і окрилювалась великим поняттям – Народ. Остап Вишня зі всією щирістю говорив про високе покликання письменника і про вірність митця правді, про любов і повагу до людини. Слушність цих роздумів письменник якнайкращим чином підтвердив усією своєю художньою творчістю, громадською діяльністю й загалом – усім своїм життям.
Остап Вишня письменник - поетичної вдачі , глибокий лірик, щиро залюблений у красу народного життя, народної мови, в неповторне духовне обличчя простих людей, в щедру красоту природи. Тому і сповнені теплом та поезією твори Остапа Вишні про сучасників, тому він так щедро, людяно, поетично оспівував природу, - і виступаючи проти всіляких недругів, губителів її краси, й оспівуючи її живий, багатий на земні радощі світ.
Твори Остапа Вишні – народного митця і великого майстра сатири та гумору – здобули заслужене визнання мільйонів читачів.
Інформаційно-бібліографічний відділ підготував тематичний список "Усе життя – гумористом. Збожеволіти можна від суму!".

Запрошуємо до абонементу художньої літератури переглянути книжкову виставку "Чародій сміху", присвячену 125-річчю від дня народження митця.

07 листопада, 2014

День української писемності та мови

У 1997 році був заснований День української писемності та мови. Відповідний указ підписав тоді президент Леонід Кучма. Це свято було засноване на честь літописця Нестора, якого возвели в ранг преподобного. Він був послідовником знаменитих Кирила та Мефодія — творців слов'янської писемності.
Сьогодні українські вчені вважають, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували декілька видів писемності. Деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови в основному складається з аналогів грецьких літер та декількох слов'янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця. Але її, очевидно, знали не всі, оскільки до наших часів дійшов лише один зразок такого письма.


Запрошуємо до читальної зали №2 переглянути книжкову виставку "Безцінна спадщина мого народу".